Almanya'dan Doğum Belgesi Nasıl Çıkartılır?

Çocuğu Türkiye’de dünyaya gelen kişiler, çocuğun resmi doğum kaydını Almanya’da yaptırma hakkına sahiptir. Alman doğum kütüğüne sonradan kayıt işlemi mecburi değildir. Türkiye’den temin edilen “uluslararası doğum kayıt örneği-Formül A”nın  Almanya’da tercümesi ve apostil olmadan kabul edilmektedir. Çocuk için pasaport çıkartılacağı takdirde de Alman doğum kayıt örneğine ve doğum bildirimi talep edilmemektedir.

Almanya'dan doğum belgesi nasıl alınır sorusunun cevabını bu yazımızın devamında bulabilirsiniz. Bir doğum bildiriminde bulunmak istiyorsanız bunu Almanya’nın Türkiye'de bulunan diplomatik temsilciliği nezdinde yapabilir, Almanya’daki yetkili nüfus idaresine gönderilmesini talep edebilirsiniz. Doğum kütüğündeki kayıt işleminin ardından Türk doğum kayıt örneğinin haricinde Alman doğum kayıt örneği de tanzim edilebilir. Bunun için çocuğunuzun başvuru tarihinde Alman vatandaşlığına sahip olması gerekmektedir. 

Almanya'dan Doğum Belgesi Nasıl Çıkarılır?

Doğum Belgesi İçin Gerekli Belgeler

 • Ebeveynlerin ve çocuğun pasaportları ve ulusal kimlik belgeleri
 • Çocuk için düzenlenmiş “Uluslararası Doğum Kayıt Örneği-Formül A“
 • Tercümesiyle birlikte ibraz eidlecek hastanenin düzenlediği doğum belgesi 
 • Ebeveynlerin ve çocuğun Türkiye ikamet tezkeresi veya mavi kartı (istenildiği takdirde)

Evli anne ve babadan;

 • Evlilik belgesi (evlilik Türkiye’de gerçekleşmiş ise “Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği-Formül B”)
 • Anne babaya ait doğum belgeleri (doğumlar Türkiye´de gerçekleşmiş ise “Uluslararası Doğum Kayıt Örneği-Formül A”; Almanya’da gerçekleşen doğumlarda ise Alman doğum belgesi)

Evliliğin sona ermiş anne ve babadan;

 • Ebeveynlerden biri hayatını kaybetmişse ölüm belgesi veya kesinleşme şerhi ile birlikte boşanma kararı ve icabında mahkeme tarafından verilen tanıma ve tenfiz kararı.

Nikahlı olmayan anne ve babadan;

 • Anneye ait doğum belgesi (doğum Türkiye’de gerçekleştiyse “Uluslararası Doğum Kayıt Örneği-Formül A”;Doğum Almanya’da gerçekleştirse Alman doğum belgesi)
 • Babanın, babalığı tanıdığına dair ispatı ve babanın doğum belgesi (istenildiği takdirde)
 • Çocuk için verilen velayet beyanı (istenildiği takdirde)
 • Kardeşlere ait doğum belgesi (istenildiği takdirde)
 • Eğer anne veya babadan biri Alman vatandaşlığını sonradan kazandıysa, vatandaşlığa alınma belgesi
 • Anne ve babadan birisi Almanya’da ikamet ediyorsa: Almanya‘ya ait ikamet belgesi (Meldebescheinigung) veya ikamet iptal belgesi (Abmeldebescheinigung)
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan veya daha önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tarafın  Türkiye Cumhuriyeti Nüfus kütüğünden alacağı “Yorumlu Nüfus Kayıt Örneği” 

Dikkat: İstisnai durumda başka belgeler de talep edilebilmektedir. Talep edilen belgeler en kısa sürede temin edilmeli ve ibraz edilmelidir. 

Dikkat: Randevuya gelirken, başvuru sahibinin yanında talep edilen belgelerin asılları ve ikişer adet fotokopileri bulunmalıdır.

Doğum Belgesi Ücreti

Doğum belgesinin kendisi için herhangi bir harç alınmamaktadır. Ancak fotokopi tasdiki için (asgari 10,00 Euro tutarında) harç talep edilebilmektedir. Fotokopilerin dış temsilcilik tarafından yapılacağı durumlarda sayfa başı 0,50 Euro harç ödemesi talep edilmektedir. Aynı anda isim beyanının verileceği durumlarda işlem bedeli 25,00 Euro’dur. Almanya’daki ilgili nüfus idaresi çocuğun doğumunu kütüğe işledikten sonra, talep edilen belgeye göre harç bedeli talep edebilir. Harç tutarları ilgili eyalet yasasına göre değişiklik gösterebilmektedir. 

Almanya'dan doğum Belgesi Nasıl Çıkarılır?

Duyurular

Almanya Schengen vizesi hakkında bilgi

  Almanya Schengen vizesi hakkında bilgi detayına ilgili vize sayfasından da erişebilirsiniz. Almanya Schengen vize işlemleri Almanya B...
2021-12-20 13:19:22

Almanya Covid-19 Seyahat Güncellemesi

2021 yılı Ekim ayında açıklanan Almanya’ya giriş kısıtlamaları ve istisnalar aşağıda kısaca özetlenmiştir. Covid-19 salgını ve orta...
2021-12-20 12:48:30

Almanya Konsolosluğu Resmi Tatil Programı

Almanya Konsolosluğu ve Almanya Büyükelçiliği, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı günü kapalı olacaktır. Almanya Konsolosluğu ve Almanya Büyük...
2021-12-16 06:10:54

Konsolosluk işlemlerinde bulunacak kişilerin dikkatine!

Konsolosluk işlemlerinde bulunacak kişilerin dikkatine!   İstanbul Başkonsolosluğu vize bölümü çalışma saatleri Telefon ...
2021-12-15 19:26:38
Tüm Duyurular
Almanya'dan Doğum Belgesi Nasıl Çıkartılır?