Almanya Turistik Vize

Almanya turistik vize, schengen vize kategorisi içindedir. Almanya schengen vizesi ile başvurusu sahibi ülkede 180 gün içinde en fazla 90 gün konaklama imkanı bulur. Başvuru için seyahat tarihlerine, mesleki duruma, yaş durumuna, beyan edilen konaklama ve ulaşım bilgilerine ve Almanya Konsolosluk çalışanlarının inisiyatifine göre 90 günü aşmayan vize süresi belirlenmektedir. Almanya Schengen bölgesi üyesi olduğu için Almanya Schengen vizesine sahip olan kişiler, seyahatlerini Almanya'dan başlatmaları halinde diğer Schengen bölgesi üye ülkelerini de verilen vize tarih aralığı içinde ziyaret edebilme imkanına sahiptir.

Almanya Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Seyahat Belgesi: Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri vize işlemlerine tabidir. Diplomatik (Siyah), Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) pasaport sahipleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vize prosedürlerinden muaftır. Başvuru işlemleri için kullanılacak olan pasaportun seyahat dönüşünden sonra en az 3 ay geçerliliği bulunmalıdır. Pasaport fotokopileri, Almanya vize işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgilerini içermekte olan kısmın fotokopisi, daha önce almış olduğu Schengen vizelerinin fotokopileri gerekmektedir.

Mesleki Evraklar: Başvuru işlemleri için çalışan, işveren, öğrenci, emekli, ev hanımı, serbest çalışan vb. gibi mesleki durumlara uygun evrakların hazırlanması gerekir. Örneğin; öğrenci belgesi, emeklilik belgesi, çalışanlar için şirket antetli kağıda izin yazısı, işverenler için vize talep dilekçesi vb.

Gelir Belgeleri: Başvuru sahibi seyahati boyunca masraflarını finanse edebildiğini gösteren evrakları sunmakla yükümlüdür. Almanya'da ikamet edilecek süre boyunca banka hesabında yeterli bakiye olduğunu destekleyici evraklarla kanıtlanmalıdır.

Konaklama ve Ulaşım Rezervasyonları: Almanya turistik seyahatler için başvuru sahiplerinin konaklama ve ulaşım bilgilerini ibraz etmesi gerekir. Konaklama belgelerinde başvuru sahibinin adı ve soyadı yer almalı ve yapılan rezervasyonlar seyahat tarihleriyle uyumlu olmalıdır.

Ülkeye Geri Dönüşü Kanıtlayan Evraklar: Başvuru sahibi planlanan seyahat sonrasında ülkesine geri dönüş yapacağını kanıtlayan evrakları başvurusu için sunmalıdır. Örneğin; çalışılan iş yeri ile yapılmış iş sözleşmesi, gayrimenkul tapu belgeleri vb.

Vize Talep Dilekçesi: Almanya turistik vizesi alacak kişi başka Schengen ülkelerine seyahat edecek ise, seyahat edecek olduğu diğer Schengen ülkelerine ait konaklama ve ulaşım bilgilerini, seyahat planlamasını dilekçede belirtmesi gerekir.

Muvafakatname: Almanya turistik vizesi alacak kişi 18 yaşından küçük ise, annesi veya babası yahut ikisinden birisi ile seyahat edecek olması halinde ebeveynler tarafından imzalanmış, noter onaylı orijinal muvafakatname belgesini ibraz etmesi gerekir.

NOT: Almanya turistik vize alacak kişi T.C. ikamet izni sahibi yabancı uyruklu ise, en az son 6 ay geçerliliği bulunan T.C. oturma izni belgesi fotokopisi olmalıdır.

Almanya Turistik Vize

Almanya Turistik Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Almanya’da turistik amaçla gerçekleştirilecek seyahatler için yapılan vize müracaat dosyaları eksiksiz ve şahsen hazırlanmalıdır. Almanya Konsolosluğu direkt olarak yapılan vize başvurularını kabul etmemektedir. Almanya kısa dönem vize başvuruları Almanya Konsolosluğu tarafından outsource edilmiş kurum ve vize hizmet merkezleri aracılığıyla yapılmaktadır. Almanya turistik vize başvuru işlemlerini gerçekleştirmek için bölge ayrımı bulunmamaktadır. Başvuru sahipleri ikamet şehirlerine en yakın İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Gaziantep, Antalya ve Trabzon'da bulunan vize başvuru ofisleri aracılığıyla işlemlerini gerçekleştirebilir. 

Almanya Turistik Vize Ücreti

Almanya turistik vize başvuruları için gerekli belgelerin hazırlanması ve Almanya Konsolosluğu tarafından uygun görülen vize başvuru ücretlerinin ödenmesi gerekir. Almanya turistik schengen vizesi, başvuru sahibinin ülkeye turistik amaçlarla seyahat edebilmesine olanak sağlar. Almanya Konsolosluğu tarafından outsourse edilmiş kurum ve vize başvuru merkezlerinden alınan hizmetler vize ücretlerinin kapsamını oluşturur. Verilen ücretler yetkili başvuru merkezi hizmet bedelleri referans alınarak hazırlanmıştır. Başvuru için tercih edilen vize hizmet merkezlerine göre ödenmesi gereken ücretlerde farklılıklar oluşabilir. Almanya turistik vize başvuruları için ödenmesi gereken ortalama hizmet bedelleri şu şekildedir;

  • Konsolosluk harcı 80€,
  • Vize başvuru merkezi koordinasyon bedeli 0-12 yaş 12,38€, 12 yaş üzeri 24,77€(VIS), 26,27€ (Parmak izi dahil),
  • VIP hizmet bedeli 75€,
  • Form doldurma hizmeti 73 TL,
  • Kargo hizmeti 105 TL,
  • Fotoğraf hizmeti 50TL,
  • Fotokopi 2,5TL (sayfa başına).
  • VIP hizmet bedeli çocuklar için 613 TL ve 12 yaş üzerindeki yetişkinler için 1.209 TL’dir.

Arnavutluk, Azerbaycan, Ermenistan, Bosna Hersek, Yeşil Burun Adaları, Gürcistan, Moldova, Makedonya, Rusya, Sırbistan, Karadağ, Ukrayna vatandaşları için konsolosluk harcı 35€'dur.

Türkiye'de ikameti olan yabancı uyruklu vatandaşları da konsolosluk harcına ek olarak diğer hizmet bedellerini öderler. 0-12 yaş arasıTürk vatandaşı çocuklar konsolosluk harcından muaf tutulmuşlardır. Ancak 6-12 yaş arasında Türkiye'de ikamet izni olan yabancı uyruklu çocuklar için konsolosluk harcı 35€, vize başvuru merkezi koordinasyon bedeli 12,38€ olarak belirlenmiştir.

Almanya turistik vize başvuruları için otel ve uçuş rezervasyonları da sunulmalıdır. Konaklama ve ulaşım rezervasyonları, yapılacak seyahat için zorunlu olan ve Avrupa ülkelerinde geçerliliği bulunan 30.000€ teminatlı seyahat sağlık sigorta işlemleri başvuru hizmeti alınan vize hizmet merkezleri aracılığıyla tamamlanabilir. 

Almanya Turistik Vizesi Sonuçlanma Süresi

Almanya turistik vize başvuruları sonuçlanma süresi sunulan evraklar dahilinde belirlenir.  Vize başvurularını kabul etme, değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi Almanya Konsolosluklarındadır. Başvuru sahibi işlemlerini tercih ettiği şehirden tamamlayabilir ancak konsolosluk birimlerinin yetki alanı dışından yapılan başvurular daha uzun bir zamanda sonuçlanabilir. Aynı zamanda Almanya Konsolosluğunun yoğun olduğu tarihlerde ve resmi tatil öncesinde sonuçlanma süreleri uzayabilir. Almanya turistik vize başvuruları için öngörülen sonuçlanma süresi yaklaşık 15 iş günüdür. Başvuru belgelerinin tamamlanmış olması vize başvurusunun onaylanacağı anlamına gelmemektedir. Almanya vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar yalnızca Almanya Konsolosluğunun inisiyatifindedir. Başvuru işlemlerinin yürütüldüğü aracı kurumların vize başvurularını değerlendirme ve sonuçlandırma aşamasına herhangi bir müdahalesi yoktur. 

almanyakonsoloslugu.org Alenn ddw'ye ait görünüyor. Almanya Konsolosluğu'nun Resmi web Sitesi İle İlgilisi Yoktur.
Alenn ddw, Google metotlarını kullanarak farklı alan adları edinen ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlerinden reklam almaktadır. almanyakonsoloslugu.org’un, Almanya Konsolosluğu ya da Almanya Büyükelçiliğiyle akalası yoktur. Alenn ddw, tecrübeli vize uzmanları tarafından oluşturulmuştur. Alenn ddw sitelerinde bulunan hiçbir bilgi Konsoloslukların resmi bilgilendirilmeleri değildir.  Alenn ddw siteleri vize başvuru sahiplerini bilgilendirme amaçlı vize işlemleri konusunda tecrübeli temsilciler tarafından hazırlanmıştır. Sorularınızı ya da eksik gördüğünüz bilgileri www.alennddw.com/contact adresindeki iletişim formunu doldurarak bizlere iletebilirsiniz. Vize temsilcilerimiz en kısa sürede talebinizi dikkate alacak ve gerekli incelemeyi ve düzenlemeyi yapacaktır.

Almanya Turistik Vize

Almanya Konsolosluğu Görev Bölgesi

Almanya turistik vize başvuru işlemlerini gerçekleştirmek için bölge ayrımı bulunmamaktadır. Başvuru sahipleri tercih ettikleri vize başvuru merkezi üzerinden işlemlerini tamamlayabilirler. Ancak konsoloslukların yetki alanına giren şehirler bulunmaktadır. Yetki alanı dışından yapılan başvuruların sonuçlanma süresi daha uzun olabilir. Başvuru sahiplerinin işlemlerini bu bilgi dahilinde yönetmeleri gerekir. 

Almanya Büyükelçiliği Ankara (Konsolosluk Bölgesi): Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Artvin, Batman, Bartın, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari , Hatay, Iğdır, Karabük, Maraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun , Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak.

Almanya Başkonsolosluğu İstanbul (Konsolosluk Bölgesi): Balıkesir, Bilecek, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Eskişehir, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Sakarya, Yalova.

Almanya Konsolosluğu Antalya (Konsolosluk Bölgesi): Antalya, Burdur, Isparta.

Almanya Konsolosluğu İzmir (Konsolosluk Bölgesi): Afyon, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak.

Almanya Turistik Vize Başvuruları İçin Sık Sorulan Sorular

1) Almanya turistik vizesine planlanan seyahat tarihinden ne kadar önce başvuru yapılmalıdır?

Almanya turistik schengen vize başvuruları için 3 ay öncesinde başvuru hakkı bulunmaktadır. Başvuru sahibi seyahat tarihine en fazla 3 ay kala vize başvuru işlemlerini başlatabilir. Almanya vize başvurularını değerlendirme yetkisi Almanya diplomatik temsilciliklerinde olup öngörülen sonuçlanma süresi 15 iş günüdür. Dolayısıyla en erken 3 ay önce, en geç ise 15 gün öncesinden başvuru işlemlerinin tamamlanması gerekir. 

2) Bursa ikametli bir başvuru sahibi işlemlerini hangi konsolosluk üzerinden tamamlamalıdır?

Almanya turistik vize başvuru işlemleri tercih edilen vize başvuru merkezi üzerinden gerçekleştirilebilir. Almanya Konsoloslukları kısa süreli schengen vize işlemlerinde kişilerden şahsen başvuru kabul etmemektedir. Başvuru işlemleri konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezleri üzerinden tamamlanmaktadır. Almanya İstanbul Başkonsolosluğu yetki alanına giren şehirler; Balıkesir, Bilecek, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Eskişehir, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Sakarya, Yalova'dır. Kişi tercih edilen başvuru merkezi üzerinden işlemlerini tamamlayabilir ancak konsolosluk bölgesi dışından yapılan başvurular daha uzun zamanda sonuçlanabilir. Seyahat tarihleri gözetilerek başvuru için en uygun vize hizmet merkezi tercih edilmelidir.

3) Almanya çift ya da çok girişli vize nasıl alınır?

Almanya turistik vize başvuruları için kişiler gerekli prosedürleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmekle yükümlüdür. Başvuru için sunulan evraklar eksiksiz ve kişilerin mesleki durumuna uygun olarak hazırlanmalıdır. Ancak talep edilen giriş sayısı, vize süreleri ve ülkede kalış süreleri ile ilgili kararlar yalnızca başvuru yapılan konsolosluk biriminin inisiyatifindedir.

4) Almanya turistik vize başvurusu için hızlandırılmış/ekpress vize hizmeti var mıdır?

Almanya turistik vize başvuruları için hızlandırılmış/acil başvuru seçeneği bulunmamaktadır. Başvuru sahibi seyahatinin aciliyetini belirten detaylı bir dilekçe yazarak başvurusunu tamamlayabilir. Almanya vizesi için yapılan tüm başvurularda değerlendirme yetkisi Almanya Konsolosluklarındadır.

5) Öğrencilerin Almanya turistik vize başvurularında sponsor göstermesi zorunlu mudur? Sponsor göstermeden vize başvurusu tamamlanabilir mi?

Almanya turistik vizeye başvuruları için seyahat masraflarının karşılanacağını gösteren evrakların sunulması gerekir. Öğrenciler seyahat masraflarını karşılayabileceğini kanıtlamak  adına masrafları için sponsor göstermelidir. Ayrıca 18 yaşından küçük öğrenciler seyahati esnasında anne ya da babasından biri yanında bulunmayacaksa noter onaylı muvafakatname sunmakla yükümlüdür.

6) Almanya turistik vize başvurularında aracı kurum kullanmak zorunda mıyım?

Almanya vize başvuruları için konsolosluk birimleri şahsi başvuru kabul etmemektedir. Başvurular konsolosluk birimi tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezleri üzerinden yürütülmektedir. Parmak izi prosedürlerini yerine getirmek zorunda olan başvuru sahiplerinin randevu gün ve saatinde başvuru merkezinde hazır bulunarak biometri prosedürlerini yerine getirmesi gerekir.

7) Almanya turistik vize başvurusu için mülakat yapılır mı?

Almanya schengen vize başvuruları için Almanya Konsolosluğu vize yetkilileri gerek görmesi halinde ek evrak talep edebilir ve kişileri her zaman görüşmeye çağırabilir. Böyle bir durumda seyahatini gerçekleştirmek isteyen vize başvuru sahibi gerekli prosedürleri yerine getirmekle yükümlüdür.

8) Kişisel sebeplerden ötürü Almanya turistik vize başvurusu için şahsi banka kullanılamaması durumunda vize başvurusu yapılabilir mi?

Almanya turistik vize başvuruları için kişilerin seyahatleri süresince masraflarını karşılayabildiğini gösteren gelir evraklarını sunması gerekir. Yeterli bakiyeli şahsi banka dökümü başvuru için sunulması gereken zorunlu evraklardan biridir. Eğer başvuru sahibi şahsi banka sunamıyorsa seyahati boyunca masraflarını rahatlıkla karşılayabildiğini gösteren destekleyici evraklar sunmalıdır. Yapılan başvurular sunulan evraklar çerçevesinde değerlendirilir ve olumu ya da olumsuz kararı yalnızca Almanya Konsoloslukları verebilir.

9) Haftasonu Almanya turistik vize başvurusu yapılır mı?

Almanya turistik vize başvuruları sadece cumartesi mesai saati bitimine (12.00) kadar tamamlanabilir. Başvuru işlemlerinin gerçekleştirileceği vize hizmet merkezlerinden detaylı bilgi alınmalıdır.

10) Uzun süreli Almanya turistik vizesi nasıl alınır?

Almanya turistik seyahatler için yapılan başvuruları değerlendirme yetkisi yalnızca Almanya diplomatik temsilciliklerindedir. Uzun süreli turistik vize başvurusu için talep edilen vize süresinin nedenlerini anlatan detaylı bir dilekçe, düzenli seyahat yapıldığını gösteren kanıtların sunulması vb. başvuru değerlendirilmesi açısından önem arzeder. 

11) Almanya Konsolosluklarının bulunmadığı, sadece vize başvuru merkezlerinin olduğu yerlerden yapılacak olan Almanya turistik vize başvurularında nelere dikkat edilmelidir?

Almanya turistik vize başvuruları Almanya Konsolosluğu tarafından outsource edilmiş kurum ve vize başvuru merkezi aracılığıyla tamamlanır. Başvuru sahipleri tercih ettikleri vize başvuru merkezi üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilir. Gerekli parmak izi işlemleri yetkili başvuru merkezlerinde tamamlanır. Eğer başvuru sahibinin daha önceki başvurular için vermiş olduğu güncel parmak izi sistemde bulunmuyorsa parmak izi prosedürlerini yerine getirmek için şahsen bulunması gerekecektir. Prosedürlerin tamamlanması için başvuru merkezi üzerinden randevu gün ve saati oluşturulmalıdır. Kişi randevu gün ve saatinde başvuru merkezinde bulunarak gerekli prosedürleri yerine getirmelidir.

12) Yeni evlenmiş kişiler önceki soyisimlerinin olduğu pasaportu Almanya turistik vize başvurusu için kullanabilir mi?

Başvuru işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için kişilerin mevcut/kullandığı kimliklerinde var olan isim ve soyisim ile pasaportunda yazan isim ve soyisim birbiriyle tutarlı olmaldır. 

13) Almanya turistik schengen vizesi ile ilk olarak Almanya'ya giriş yapılmasa ne olur?

Schengen vize başvurularında kişiler, ya en uzun konaklama yapacakları ülkeden ya da vize başvurusu yapılan ülkeden ilk girişlerini yapmalıdır. Aksi halde vizeler doğru kullanılmamış olur. Doğru kullanılmayan vizeler ise bir sonraki başvurular için olumsuz etki yaratabilir. 

14) Almanya turistik vize ile hangi ülkelere seyahat edilir?

Turistik vize sahipleri almış oldukları çok girişli Almanya schengen vizesi ile diğer schengen ülkelerine de giriş yapabilmektedir. Schengen ülkeleri; Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Lihtenştayn.

15) Almanya turistik vize başvurusu için belirtilen evrakların hepsini hazırlamak zorunda mıyım?

Almanya turistik vize başvurusunda bulunacak kişiler seyahat amacına ve mesleki durumuna uygun evraklar hazırlamakla yükümlüdür. Başvuru işlemleri için tamamlanamayan eksik evrak olması durumunda eksik evrak dilekçesi doldurulmak kaydıyla başvuruların tamamlanması mümkündür. Ancak başvurular sunulan evraklar çerçevesinde ve sadece Almanya diplomatik temsilcilikleri tarafından değerlendirilir. Yapılan başvurular için nihai karar Almanya Konsolosluklarındadır.

Almanya Turistik Vize İşlemleri

Duyurular

Almanya Schengen vizesi hakkında bilgi

  Almanya Schengen vizesi hakkında bilgi detayına ilgili vize sayfasından da erişebilirsiniz. Almanya Schengen vize işlemleri Almanya B...
2021-12-20 13:19:22

Almanya Covid-19 Seyahat Güncellemesi

2021 yılı Ekim ayında açıklanan Almanya’ya giriş kısıtlamaları ve istisnalar aşağıda kısaca özetlenmiştir. Covid-19 salgını ve orta...
2021-12-20 12:48:30

Almanya Konsolosluğu Resmi Tatil Programı

Almanya Konsolosluğu ve Almanya Büyükelçiliği, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı günü kapalı olacaktır. Almanya Konsolosluğu ve Almanya Büyük...
2021-12-16 06:10:54

Konsolosluk işlemlerinde bulunacak kişilerin dikkatine!

Konsolosluk işlemlerinde bulunacak kişilerin dikkatine!   İstanbul Başkonsolosluğu vize bölümü çalışma saatleri Telefon ...
2021-12-15 19:26:38
Tüm Duyurular
Turistik Vize