Almanya Covid-19 Seyahat Güncellemesi

2021 yılı Ekim ayında açıklanan Almanya’ya giriş kısıtlamaları ve istisnalar aşağıda kısaca özetlenmiştir. Covid-19 salgını ve ortaya çıka varyantlar sebebiyle periyodik aralıklarla değerlendirmeler yapılmaktadır. Almanya Covid-19 Seyahat Güncellemesi ve seyahat kuralları aşağıda bilginize sunulmuştur.

Almanya Covid-19 Seyahat Güncellemesi

 • Türkiye’den gerçekleşecek Almanya seyahatleri içi mevcut kısıtlama devam etmektedir. Aşı olanlar ve Covid olan kişiler için muafiyet uygulanmaktadır.
 • Almanya Covid-19 Seyahat Kuralları vizeli girişler ve vizesiz girişlerin tümü için geçerlidir.
 • Ancak aşı durumu ve seyahat amacına bağlı olarak, seyahat kısıtlamalarına yönelik bazı istisnalar bulunmaktadır. Bu istisnalar aşağıdaki tabloda belirtilmiştir:
 • Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanan bir aşı ile Covid-19 virüsü ve varyantlarına karşı tam doz aşılanan yolcular turistik, ticari ve ziyaret amaçlı seyahatlerini gerçekleştirebilirler.
 • Türkiye’den Almanya’ya seyahat edebilmek için, Biontech / Pfizer aşısının ikinci dozunun üzerinden 14 gün geçmesi gerekmektedir.
 • Covid aşısının tam doz alındığına dair resmi belge ülkeye giriş esnasında ibraz edilmelidir.
 • Bu belge AB Aşı sertifikası ya da muadili evrak olarak İngilizce, Almanca, Almanca, İtalyanca Fransızca veya İspanyolca dillerinde sunulmalıdır. Sunulacak belge dijital olarak da kabul edilmektedir. Yolcu tarafından ülke girişinde ibraz edilecek olan evrakta şu bilgiler mutlaka bulunmalıdır.
 1. Aşı olan kişinin kişisel verileri (adı, soyadı ve doğum tarihi)
 2. Aşı tarihi, doz sayısı,
 3. Uygulanan aşının adı,
 4. Covid-19’a karşı aşı yapıldığı,
 5. Aşıyı yapan ve sertifikayı düzenleyen yetkili kurumun ibaresi
 • Covid-19 rahatsızlığını geçirip, iyileşen kişiler için ise tek doz aşı yeteli görülebilir. İyileşen kişiler, aşılama sürecini tamamladıklarını belgelemeleri için, Hastalığı geçirmiş olduklarını belgelemeleri gerekmektedir. Bunun için de hastalandıkları döneme ait pozitif PCR test sonucunu ibraz etmelidirler. İyileştiklerine dair sundukları belge, dijital ortamda ya da evrak üzerinde, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca veya İtalyanca olmalıdır.

Almanya’ya Zorunlu Seyahat

Türkiye’den Almanya’ya seyahat edecek olan yolcu eğer yukarıdaki şartlara uymuyor ise seyahati ancak zorunlu hallerde mümkün olacaktır. Cenaze, tıbbi durum, aile birleşimi vb. şartları vize merkezlerinden teyit etmeniz gerekmektedir.

Zorunlu bir seyahat sebebi olmaması ve aşı dozu tamamlanmayan kişiler vize başvurusunda bulunabilir. Ancak seyahat aşı dozları tamamlandıktan sonra mümkün olabilecektir.

Almanya Covid-19 Seyahat Güncellemeleri sebebi ile ülkeye girişten önce zorunlu dijital giriş kaydı gerekmektedir. Ülkeye giriş kaydı www.einreiseanmeldung.de web sayfası üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirilebilmektedir. Bazı hallerde ayrıca Covid-19 test sonucunun ibraz edilmesi gerekebilir.

Karantinaya dair uygulama ise yüksek riskli ve varyant görülen bölgeler üzerinden değerlendirilme yapılarak periyodik aralıklarla güncellenmektedir. Seyahatinizden önce bu güncellemeleri dikkate alarak planlamanızı yapmanız tavsiye edilir.

Almanya Covid-19 Seyahat Güncellemesi